»Nikakor pa ZD Ljubljana ne daje ocene razlik med učinkovitostjo enih ali drugih hitrih antigenskih testov.«
»Polno cepljenim svetujemo, da se ne testirajo s hitrimi antigenskimi testi, ker pri cepljenih niso dovolj zanesljivi, sploh v začetku bolezni, ampak se morajo testirati s PCR-testom.«
»Predlagal sem, da bi končno dopustili tudi hitri antigenski test za vstop, torej ne zgolj PCR-test.«
»Začetkom veljave odloka se tako ukinja izvajanje hitrih antigenskih testov.«
»Ali so to hitri antigenski testi, ko prispejo, ali kaj drugega.«
»Znanstveno je mogoča le ena pot. PCR-test je lahko pozitiven, HAT pa je lahko negativen. Obratno pa je nekaj narobe s testom ali izvajanjem testiranja. S PCR-testi pomnožujemo genetski material. Teoretično je mogoče že ena sama kopija virusa, nobene bolezni, že prisotna v brisu. Potem se virus množi in PCR je pozitiven do konca bolezni. Ko virus že odmre, je genetski material še vedno prisoten in PCR-test je lahko pozitiven. Hitri antigenski testi pa temeljijo na količini virusa, torej mora biti dovolj virusa. Zdaj se razvijajo testi iz sline, kar bo glede odvzema lažje za mladostnike. Vendar mora biti tudi v slini dovolj virusa, saj ga je tam nekoliko manj kot v nosni sluznici ali grlu. PCR-testi so merilo. Hitri testi pa se morajo približati na 85, 90 odstotkov glede na PCR. Hitri antigenski testi bodo zajeli bistveno krajše okno, ko je že dovolj virusa v nosni sluznici in ko je virus še virabilen.«
»Mi imamo zdaj rezultate teh testov pri bolnikih. ... Ker če se bodo slabo obnesli, potem s hitrimi antigenskimi testi ne bomo storili ničesar.«
»Hitre antigenske teste uporabljamo z dvema namenoma: v diagnostiki vsak negativen test preverjamo s PCR-metodo in ti rezultati se objavijo.«
»Študije dokazujejo, da redno testiranje s hitrimi antigenskimi testi zmanjša število okužb kar za 50 odstotkov.«
»Hitri antigenski testi sodijo v posebno, zelo ozko področje laboratorijske medicine, ki vseeno izkazuje ogromen razvojni potencial.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju